Internet trendy 2019
jak projektować stronę internetową, vol. 1 ;)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Tytuł artykułu ambitny i jakby przepastny, ale kilka słów o tym, co według wielkich świata Internetu, czeka nas w rozwoju sieci w tym i nadchodzących latach, i jak to wpływa na projektowanie stron.

Oczywiście mobile first. Według badań Gemiusa sukcesywnie z miesiąca na miesiąc rośnie przewaga w sposobie korzystania z sieci na rzecz urządzeń mobilnych nad desktopami. Smartfon prawie zawsze jest pod ręka, nie trzeba go specjalnie uruchamiać, można z niego korzystać w autobusie, pociągu czy poczekalni. Nic więc dziwnego, że coraz częściej surfujemy po necie właśnie za pośrednictwem komórek. Ma to ogromne znaczenie dla twórców stron internetowych czy e-marketingu. Hasło mobile first nie jest już tylko zawołaniem Googla – wizją na przyszłość. To teraźniejszość wymuszająca konkretne działania i dostosowanie się do rynku. Projektując prosta stronę www, rozbudowany serwis czy sklep internetowy trzeba mieć na uwadze przede wszystkim wymagania i możliwości komórek. Strony upraszczamy – nikt nie lubi oglądać na komórce „naciapanej” strony, w której pełno małych, nieklikalnych elementów. Jednakże hasło upraszczamy wcale nie oznacza dla webdesingerów i webdeveloperów prostszej pracy. Wręcz przeciwnie – zbudować prosty ale jednocześnie funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie interfejs to nie lada wyzwanie. Strona przede wszystkim musi być dobrze przemyślana pod względem struktury treści. Pozwoli nam to uniknąć „przepakowania” strony głównej, na której w pierwszym widoku wcale nie musi zmieścić się „wszystko” (albo – powinno być wszystko, ale w przemyślanym skrócie). Strona internetowa powinna być trochę jak dobra książka. Wciągać internautę – zachęcać do odwiedzania kolejnych podstron na zasadzie przemyślanej narracji. Opuszczając naszą stronę użytkownik powinien mieć wrażenie, że sprawnie i szybko dowiedział się tego, po co na nią wszedł, a jednocześnie, że warto „tu” jeszcze za jakiś czas wrócić.

Mobile first oznacza także zmianę w sposobie przeglądania strony – zamiast przeskakiwać z podstrony na podstronę wolimy scrolować stronę www z góry na dół. Coraz częściej tradycyjne menu zamiast przerzucać internautę na podstrony – odsyła go do określonej sekcji strony głównej, która znajduje się daleko „na dole”. Oczywiście wracamy na górę magicznym Back To Top buttonem. Taka nawigacja pozwala uniknąć momentu „przeładowywania” strony. Nie oznacza to jednak, że na mobilu powinniśmy radykalnie zarzucić „podstrony” na rzecz scrolowania (chociaż są w tej kwestii różne szkoły). Zawsze jednak moment ładowania podstrony można wykorzystać na wyświetlanie loga lub hasła. Prawda jest jednak taka, że scrolowanie zaczyna rządzić w temacie nawigacji po stronie www.

Zapraszam niebawem na ciąg dalszy.